Odpis z elektronicznej księgi wieczystej

Jeszcze do niedawna, by uzyskać dostęp do księgi wieczystej trzeba było udać się do sądu rejonowego. Obecnie, dzięki trwającemu procesowi informatyzacji ksiąg wieczystych, istnieje możliwość przeglądania dokumentów przez internet. Jeśli sąd, w którym znajduje się księga wieczysta, z której chcemy otrzymać odpis, został objęty informatyzacją, staranie o uzyskanie odpisu są niezwykle łatwe.

Pierwszym krokiem jest uzyskanie numeru księgi wieczystej. Otrzymać go można w sądzie, który jest właściwy miejscowo dla nieruchomości, którą chcemy sprawdzić. Jest to bardzo proste, jeśli znamy numer księgi sprzed wprowadzeniem jej do komputera. W innym przypadku należy podać szczegółowe informacje dotyczące nieruchomości, czyli numer działki ewidencyjnej, ewentualnie adres i numer mieszkania w przypadku odrębnej własności lokalu. by uzyskać informacje dotyczące nieruchomości i posiadania przez nią księgi wieczystej jest starostwo powiatowe.

Do uzyskania odpisu z księgi wieczystej niezbędne jest wypełnienie formularza. W jego pierwszej rubryce znajduje się rodzaj odpisu, który chcemy uzyskać. Mamy do wyboru odpis zwykły, który wskazuje informacje o nieruchomości na działce na dzień składania wniosku o odpis, oraz odpis zupełny, który pokazuje aktualny stan a także wszystkie wcześniejsze wpisy w księdze wieczystej. Trzecim rodzajem jest zaświadczenie o zamknięciu księgi wieczystej.

Od rodzaju wybieranego przez nas zależy wysokość opłat za odpis i koszt całej operacji.

Formularz potrzebny do uzyskania odpisu dostępny jest na stronach internetowych Ministerstwa Sprawiedliwości lub na miejscu w siedzibie sądu. Jego wypełnianie sprowadza się do wpisania danych osobowych oraz numeru księgi wieczystej. Bardzo ważne jest to, by podać prawidłowy numer księgi. Przy błędnym otrzymamy odpis z innego dokumentu i utratą opłaty. Jeśli chcemy otrzymać odpis za zaliczeniem pocztowym, podajemy także adres do doręczeń.

Bardzo ważne jest to, by w wypełnionym formularzu nie było skreśleń. Z wypełnionym wnioskiem i potwierdzeniem wpłaty udajemy się do sekretariatu wydziału ksiąg wieczystych.